Nagyap‡m mint rend’thetetlen nyugalmœ ember Žl az emlŽkeimben. Nagyon ritk‡n emelte fšl a hangj‡t, ha dŸhšs volt, legfeljebb azt mondta: ãAz iskol‡j‡tÓ.
Ha megl‡togattam a nagyszŸleimet, rendszerint ott tal‡ltam a műtermŽben, ahol vagy egy kŽpen dolgozott, vagy Žppen szerelt, bark‡csolt valamit. çltal‡ban a Bart—k r‡di—t hallgatta az ezŸst Videotonon, zenekedvelő Žs zeneŽrtő volt, a bŽcsi klasszikusok ‡lltak hozz‡ a legkšzelebb, főleg az instrument‡lis zene - ha oper‡t adtak, az időnkŽnt bosszantotta.
Egyszer, amikor megl‡togattam a k—rh‡zban (negyedŽvenkŽnt be kellett fekŸdnie a J‡nosba valamilyen rutinműtŽtre), mutatott nekem egy zenŽt a kismagn—j‡n, hogy ha valamilyen zenŽvel jellemeznie kellene mag‡t, akkor az ez. Mozart kis g-moll, vagyis 25. szimf—ni‡ja volt, val—sz’nűleg a harmadik tŽtele, de az is lehet, hogy az első. Ebben nem voltam biztos, amikor zenŽt v‡lasztottunk a temetŽsŽre, de œgy emlŽkeztem, hogy keresgŽlnie kellett az elejŽt a kazett‡n, teh‡t nem azzal kezdődštt a kazettaoldal, m‡srŽszt amikor meghallgattam a harmadik tŽtelt, azonnal megjelent előttem nagyap‡m műterme, a kŽpei, az antik sakk-kŽszlete.
Nagyon j—l tudott sakkozni, engem is pr—b‡lt tan’tgatni, b‡r 5-6 Žvesen nem mindent Žrtettem. Egyszer tudtam neki vŽletlenŸl mattot adni vezŽrelőnnyel (vagyis a saj‡t vezŽrŽt nem rakta fšl a t‡bl‡ra), de ezt a mattot is ő vette Žszre, nem Žn.
Ha kettesben voltunk, nehezen tudtunk elkezdeni beszŽlgetni, kellett egy kis idő. Ritk‡n voltam vele hosszabb ideig kettesben, Žppen ezŽrt elŽg j—l emlŽkszem minden ilyen alkalomra. Szerencse, hogy pont a hal‡la előtt kŽt h—nappal egyszer mŽg volt erre lehetősŽgem, mindig j‡rtak a Fesztiv‡lzenekar koncertjeire, de nagyany‡mnak egyszer aznap este Žpp oszt‡lytal‡lkoz—ja volt, ezŽrt Žn mentem el helyette.
Volt egy gyerekkori ‡lmom r—la, hogy mentŸnk valahova az utc‡n, Žs ha egy zebr‡n‡l piros volt a l‡mpa, akkor elővett a zsebŽből egy csavarhœz—t, azt bedugta a l‡mpaoszlopba, Žs akkor ršgtšn nekŸnk v‡ltott zšldre a l‡mpa. (Azt‡n egy idő ut‡n ez nem műkšdštt, a l‡mp‡k fell‡zadtak Žs azonnal visszav‡ltottak pirosra, Žs soha nem tudtunk ‡tjutni.)
Ez az ‡lmom csak fŽlig volt tal‡l—, mert nagyap‡m nagyon becsŸletes Žs szab‡lykšvető ember volt, t‡vol ‡llt volna tőle, hogy b‡rmiben csalni akarjon a saj‡t előnyŽre. Tőle tanultam a szab‡lykšvetŽs mŽlt—s‡g‡t. Egyszer mentŸnk valahova h‡rman a Trabantjukkal, a Mechwart tŽri l‡mp‡n‡l le‡llt a motor, de nem ind’totta œjra. Nagyany‡m megsz—lalt: ãMotrod le‡llt. Nem zavar?Ó Nagyap‡m: ãOda van ’rva!Ó. Akkoriban vezettŽk be nŽh‡ny kereszteződŽsben a KI / BE feliratœ l‡mp‡kat. Amœgy ős-aut—s volt, 18 Žves kora (teh‡t 1938) —ta volt jogos’tv‡nya, j—l Žs biztons‡gosan vezetett. Ha bev‡gott valaki elŽnk Žs kŽrdeztem, miŽrt nem dud‡l r‡, azt mondta: ãNem szabad ok nŽlkŸl l‡rm‡zniÓ. Ha nagyon felbosszantotta egy aut—s, legfeljebb annyit mondott halkan: ãAp‡d fŸleÓ. Mikšzben azt mondta nekem, hogy minden aut—s hŸlye, ebből kell kiindulni. ãAkkor te is hŸlye vagy?Ó - kŽrdeztem, de nagyany‡m nagyon rosszallotta ezt a logikai okfejtŽsemet.
Az ‡lmom viszont abban tal‡l—, hogy voltak dolgok, amiket m‡skŽpp csin‡lt, mint a legtšbben. ƒs ez tetszett nekem. PŽld‡ul a gyerty‡t mindig kŽzzel oltotta el, nem szerette elfœjni, mert akkor fŸstšl. A villamoson a menetir‡nynak h‡ttal szeretett Ÿlni, azt mondta egyszer, hogy ha megl‡t valamit, ami Žrdekli, akkor mŽg tudja nŽzni, am’g t‡volodik.
ƒs saj‡t ŸdvšzlŽsi m—dot vezetett be az unok‡ival. Mi nem puszit adtunk egym‡snak, hanem gyengŽden šsszekoccantottuk a fejŸnket, ekšzben azt mondtuk egyszerre: ãDuccÓ. Auton—m ember volt, minden tekintetben.
A kŽpeinek jellemzően ut—lag adott c’met. Egyszer megkŽrdezte, melyik a kedvenc hangnemem, mondtam, hogy a B-dœr. EzŽrt lett az egyik kŽpŽnek a c’me: Bergamaszka B-dœrban.
Utolj‡ra pont a 79. szŸletŽsnapj‡n tal‡lkoztam vele, akkor m‡r elŽggŽ rosszul volt. Egy h—nappal kŽsőbb halt meg a J‡nos k—rh‡z intenz’v oszt‡ly‡n. Akkor m‡r lŽlegeztetőgŽpen volt, pap’rral Žs tollal kommunik‡lt nagyany‡mmal. ElŽg j—l ismertŽk egym‡st, nagyany‡m m‡r gyakran nŽh‡ny betűből kital‡lta, hogy mit akar mondani. Nagyany‡m kicsit nehezmŽnyezte, hogy zsid— kšzšssŽgekbe j‡rok (ő kikeresztelkedett zsid— csal‡dban nevelkedett, nagyap‡m csal‡dja unit‡rius volt, de ők maguk nem voltak vall‡sosak), azt kŽrdezte nagyap‡mt—l, nem lenne-e jobb nekem az unit‡riusokhoz j‡rni. Nagyap‡m annyit ’rt a pap’rra: ãCsšÓ. Ami azt jelentette: csšbšrből všdšrbe. Ez volt az utols— Ÿzenete sz‡momra. Utols— szavait latinul ’rta, amelyek nem adtak ki teljesen Žrtelmes mondatot, de olyasmit jelentettek, hogy megŽrkezett a parancs a meghal‡sra.
ƒn 18 Žves voltam akkor. ƒppen hal‡la előtt egy hŽttel indult a zenei p‡ly‡m (akkor volt az első olyan fellŽpŽs kšzšnsŽg előtt, amiŽrt fizettek). M‡r pont nem Žrte meg, hogy ott lehessen egy fellŽpŽsemen.
Azt hiszem, sok dologban hasonl’tottunk, de tal‡n ugyanannyiban kŸlšnbšztŸnk is. Ami szerintem kšzšs volt bennŸnk, az a vonz—d‡s a termŽszetessŽghez Žs idegenkedŽs mindentől, ami művi, mesterkŽlt, hazug vagy szŽlsősŽges. Rendk’vŸli hum‡n műveltsŽge volt (amilyen nekem sosem lesz, mert nincs hozz‡ tŸrelmem), de t‡vol ‡llt tőle b‡rmilyen sznobizmus.
A kŽpei nekem egyszerre archaikus hangulatœak, mikšzben nagyon XX. sz‡zadiak. A 40-es Žvek vŽgŽn, amikor bejštt a szocialista realizmus, ő j— m‡sfŽl Žvtizedre abbahagyta a festŽst. ògy nyilatkozott, hogy erre a festŽszetŽtől idegen szocre‡l j— ŸrŸgy volt, de val—j‡ban bizonytalan volt, hogy merre tov‡bb. A festŽszet v‡ls‡gban volt, a kor‡bbi funkci—j‡t ‡tvette a fŽnykŽp Žs a film, viszont a nonfigurat’v ir‡ny nem Žrdekelte. Azt‡n a 60-as Žvekben folyamatosan tal‡lt r‡ a saj‡t hangj‡ra a b‡lv‡nyokkal, amit kšvetkezetesen vitt tov‡bb. Az utols— alkot—i korszak‡ban ŽlŽnkebbek lettek a sz’nek, vid‡mabb a hangulat. Azt mondta egy interjœban, hogy šreg kor‡ra elŽrkezettnek l‡tta az időt, hogy megfiatalodjon.